Skip to main content

NOVAGRIM

Fresh Fruit Importer & Vegetable Supplier since 1999
NOVAGRIM HOMEPAGE
ENGLISH
FRANCAIS
ESPAÑOL
TÜRKCE
Ana sayfa
Misyon
Firma
Neden domates?
Domates
Kiraz
Incir
Meyve
Sebze
Sogan-Sarmisak
Fiyatlar
Iletisim
Blog
Foto galeri
Posta
UTC Zaman dilimleri
STATISTICAL DATA
FRENCH FRUIT IMPORTS
SITEMAP

                                                                                                 English     Español     Français

                                                           

                                                                   

 

Türkiye'nin domates pazari ve gelecegi...

 

2006, 2007, 2008, 2009 ve 2010

DOMATES ISTATISTIKLERI

 

 

**  NOVAGRIM 2017 - 2018 sezonunda 5 000 ton domates ithal edecektir  **

 

 

 

 

 

Türkiye'de domates ihracati ve domates üretimi dalllarinda el ele çalistigi Türk üreticileri, mühendisleri ve firmalariyla Türkiye domates ihracati konusunda Fransa'da kisa zamanda taninan bir isim haline gelen firmamiz Türkiye'deki domates üretimi çalismalarini 1999 yilindan çok daha önce SERA , FISER, Dr GREENve SEREX markalariyla baslatarak Tokat, Antalya, Canakkale bölgeleri dahil olmak üzere domates ekimi yapilmayan birçok bölgede domates ekimi çalismalarini tohumdan fidana , fidandan hasata, paketleme ve ihracata kadar basariyla yapmis ve Türk firmalari ve mühendisleriyle Tükiye'de en iyi domates ihracati yapan bir ekip yetistirmis ve olusan bu ekiple birçok Avrupa ülkesine önemli miktarlarda domates ihracati gerçeklestirererk Türkiye domates ihracati dalinda en önemli kurumlardan biri durumuna gelmistir. Türkiye'den gerçeklestirdigi domates ihracatinin yanisira NOVAGRIM  Türk sera ve yayla domatesini Avrupa'ya tanitmis ve ayni zamanda domates ithalati dalinda Fransa'da da aranan bir marka olmustur.

 

 

1999 yilindan beri de Fransa'ya Türk domatesi ithal eden NOVAGRIM  , Eylül ve Ekim aylarinda ithal edip pazarladigi yayla domatesleriyle bile Paris pazarindaki ithal domatesin %25lik bir bölümünü gerceklestirerek bilhassa Paris Rungis sebze halinde çok önemli ve bilinen bir ithalatçi firma olarak taninmistir .NOVAGRIM dogal olarak gerek Fransiz üreticilerinin gerek Avrupa domates üreticilerinin gerekse de yillardir Fransa pazarini basleyen domates ihracatçisi ülkelerin dikkatini üzerinde toplamistir. Bu ülkeler ne kadar NOVAGRIM'in  ithalat ve dagitim operasyonlarina engel olmaya çalismis, Avrupa Komisyonu'na sikayetlerde bulunmus olsalar dahi , NOVAGRIM  yakindan ve detayli olarak bildigi bu sektördeki operasyonlarina devam etmis ve önüzdeki on yillik gelisme döneminde de devam etmeye kararlidir.

 

 

                       
 

Rusya domates ihracati ve Balkan ülkeleri domates ihracati konularinda son senelerde yaptiklari çalismalar sonucunda bu pazarlara gittikçe daha fazla girmeye baslayan Ispanya,Fas, Polonya , Italya, Hollanda, Misir ve Israil gibi ülkeler daha degisik, verimli, dayanikli ve kaliteli domates çesitleri yatistirmek için yatirimlar yapip ve sonuçlar almaya baslarken Türkiye bu konuda hala eski varyetelerle çalismaya devam etmektedir. Türkiye'nin , bu yüzden, kendisine Rusya, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan, Arnavutluk, Sirbistan, Ukrayna ve Moldova disinda da yeni pazarlar bulmaya baslamasi gerekecektir ( Irlanda, Norveç, Isveç, Finlandiya, Danimarka, Japonya,... ). Aksi takdirde diger ülkelerin yogun çabalari ve aldiklari tesvikler karsisisnda bu ülkelerle rekabet edemeyecek ve güçsüz kalacaktir.

 

Gerek Rusya domates ihracati gerekse Avrupa domates ihracati konularinda , ve acil olarak, Türkiye'de kullanilan bütün ilaçlarin organik üretimde kullanilan ilaçlarla ayni seviyeye getirilmesi sarttir. Bilahare (önümüzdeki 10 yil içerisinde) Türk çiftçisinin su anda ürettigi tarim ürünlerinin de önemli bir kismini organik tarima dönüstürererek hem iç piyasada hem de dis piyasada gittikçe artan talebe karsilik veren ülkelerin arasinda kendisine yer etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde su anda ellerinde bulunan mevcut pazarlar da kisa süre içerisinde Türk ürünlerine kapilarini kapatacaklardir. Ayrica daha yukarida bahsettigimiz bütün ülkelerin disinda Cezayir, Cin, Vietnam, Hindistan, Pakistan, Etyopya ve Misir gibi ülkeler bile bugün Avrupa'da yasayan 400 milyon tüketiciye ihracat yapabilmek için belli bir süredir EUREPGAP ya da GLOBALGAP sertifikalarini almislar ve almaya da devam etmektedirler. Yakin bir zamanda , bu sertifikalara sahip olmayan üreticiler Avrupa dahil , baska birçok ülkeye Türkiye'den ihracat yapamayacaktir. Bu yüzden bütün Türk çiftçilerinin çok ivedi bir sekilde bu sertifikalara sahip olmak için kollari sivamalari gerekmektedir.

 

 

 

                                 

 

 

Fransa ise ( Ingiltere, Almanya, Irlanda, Norveç, Isveç, Danimarka gibi diger bazi bati Avrupa ülkeleri gibi ) , artan isçilik maliyetleri, su kitligi ve enerji kaynaklarinin pahalanmasi gibi sebeplerden dolayi Türkiye domates üreticileri icin de gelecekte önemli bir pazar teskil eden bir ülke olmaya devam edecektir. Türkiye bugün Ispanya ve Fas gibi ülkelerler kiyaslandigi takdirde Anadolu ve Trakya yakasinin hemen hemen tamaminin bakire topraklarla dolu oldugu gözlenmektedir. Bunun yanisira degisik iklim sartlarinin mevcudiyeti ve su sorunun Ispanya , Fas ve Israil gibi ülkelere nazaran çok daha az oldugu bilinen bir gerçektir. Türkiye bugün bile hala Ispanya ve Fas'in 20-30 yil önce kullandiklari pazarlama tekniklerini kullanmaktadir. Türkiye'de hala saglam bir hal fiat belirleme sistemi olmadigi gibi kooperatifçilik Ispanya veya Hollanda gibi ülkelerle kiyaslandigi zaman hemen hemen yok gibidir. Halbuki Türkiye'nin tarim alanindaki gelecegi modern yatirimlarin disinda daha çok kooperatifçilk ve alt yapi sistemleri yaratmakta yatmaktadir zira Türkiye Rusya, Ukrayna,Belarus, Ortasaya Cumhuriyetleri, Arnavutluk, Bosna Hersek, Sirbistan Karadag, Hirvatistan, Makedonya gibi ülkelerin disinda bütün Avrupa ülkeleri nüfusunu besleyecek topraklara sahiptir. Türkiye'nin bireysel tarimdan çikip kooperatif tarim yapisina geçmesi ve modern tarim teknikleri kullanma asamasina gelmesi artik kacinilmaz olmustur.

 

 

 

 

 

Türkiye Avrupa domates üreticisi ülkeleri içinde senelerdir birinci siraya yerlesmistir. Türkiye'nin arkasinda kalan Italya ise 6-7 milyon ton domates üretmektedir. Bu iki ülkeyi sirayla Ispanya, Yunanistan, Portekiz, Fransa, Hollanda, Polonya ve Belçika takip ederken Ispanya ve Yunanistan disindaki ülkeler domates üretiminde 1 milyon tona bile ulasamamislardir. Bütün bunlara ragmen Türkiye kendi domatesinin çok az bir kismini ihraç edebilme durumundadir. Bu da birçok alt yapi eksiklikleri ve devlet tesviklerindeki yanlisliklar yüzündendir. Türkiye'den çok daha az domates üreten Hollanda bile dünyanin her tarafina Türkiye'den çok daha fazla domates ihracati yapmaktadir. Sayet Türkiye'de tarim sektöründe ciddi bir yapilasma gerçeklestirebilirse Türkiye hem Rusya'nin, hem diger komsu ülkelerin hem de bütün Avrupa'nin sebze ve meyve ihtiyacini karsilayabilecek kapasitede bir ülkedir zira Bati Avrupa ülkelerinde hem topraklar artik verimsiz hale gelmis, hem su sikintisi baslamais hem de el isciligi önemli oranda azalmistir.

 

 

Fransa 760 000 ton domates üretimi ile Avrupa Birligi ülkeleri içinde besinci siayi almaktadir. Fransa'nin " Rhone vadisi" bölgesi ülke domatesinin % 60 ini uretirken , kuzeybati Fransa'daki " Bretagne" bölgesi toplam üretimin %20 sini üretir. Italya %42 lik pazar payi ile Avrupa Birligi ülkeleri arasinda birinci sirayi alirken , Ispanya %25, Yunanistan %12 ve Portekiz %6 lik pazar paylarina sahiptirler. Fransa'nin üretimdeki pazar payi ise %5 tir. Buna ragmen Fransa her yil 100 000 ton domates ihrac etmektedir. Fransa ihracatinin en büyük bölümünü Almanya'ya ( %40 ), Benelux ülkelerine ( % 18 ), yeni Avrupa Birligi üyesi ülkelerine ( %11 ) , Italya'ya ( %8 ) Ingiltere'ye ( %7) , Ispanya ve Portekiz'e ( %5 ) ve Rusya'ya ( %4) olarak yapmaktadir halbuki Türkiye ihracatinin ën büyük bölümünü Rusya'ya ve dogu bloku ulkelerine yapmaktadir.

 

     

 

2008-2009-2010 senelerinde Türkiye'de modern seralar kuran, topraksiz tarim yapan ve jeotermal isitma taknikleriyle domates üreten üreticiler artik domates ihracatlarini daha degisik ülkelere pazarlama yoluna gitmelidirler. Kurulan seralara yapilan yatirimlar ne kadar yüksek olursa olsun bu seralardan alinacak randimanlar sadece fiat yönünden degil kalite ve standart yönünden ve pazar payi genisligi yönünden de göz önüne getirilmelidir. Mevcut pazarlara yapilan sera domatesi ve yayla domatesi ihracatlarinin yaninda yeni Avrupa pazarlari olusturulmalidir zira Avrupa ülkelerine çok uzun senelerdir ihracat yapan Ispanya , Fas, Tunus gibi ülkeler de artik Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Macaristan ve diger Ortadogu ülkelerine dönük ihracatlar yapmaya baslamislardir. Bu durumda bu ülkeler mevcut pazarlarda Tük sera domatesi ya da yayla domatesi ihracatlarina rakip olacak ve Türk domatesinin mevcut pazarlardaki fiatlari da gittikce düsecektir. Bu pazarlarda ise Türkiye'nin gelecekteki rakipleri Fransa, Ispanya,Italya, Hollanda, Israil,Belçika, Portekiz, Fas ,Tunus ve Misir gibi ülkeler olacaktir.Mevcut pazarlardaki Türk domatesi ithal eden ülkeler ve firmalar da tabii olarak kaliteye daha fazla önem verecek ve Türk domates ihracatçilarini fiat konusunda da bu ülkelerle rekabete sokacaktir.

 

 

 

                                    

 

Türkiye 2009 sezonunda 10 milyon ton üzerinde domates üretirken bu miktarin anca % 5 lik bir kismini ihrac edebilmistir ( 565 000 ton ) . Buna ragmen bu domates ihracati 2008 sezonuna göre % 17 lik bir artis kaydetmistir ( 480 000 ton ). Bu rakkamlar T.C. Basbakanlik Istatistik Enstitüsü tarafindan ise 2007 yilinda 372 000 ton , 2008 yilinda 440 000 ton ve 2009 yili için 543 000 ton olarak gösterilmektedir.Bu dönemde da yine Türkiye sera domatesi üreticileri ve ihracatçilari daha çok Rusya, Bulgaristan, Azerbaycan, Gürcistan,Moldova, Romanya, Belarus, Ukrayna,Polonya,Yunanistan, Slovakya, Macaristan, Arnavutluk, Makedonya, Sirbistan - Karadag, Bosna - Hersek, Hirvatistan, Almanya, Suudi Arabistan gibi ülkere domates ihrac ederken çok az miktarlarda Hollanda,Fransa,Irlanda, Isveç, Norveç, Danimarka, Ispanya, Italya ve Ingiltere gibi ülkelere domates sevkiyati yapmistir. T.C Devlet Istatistik Enstitüsü ve Antalya Ihracatçilar Birligi istatistiklerine göre de Mersin, Tokat , Dogu ve Güneydogu Anadolu yayla domatesleri de yine öncelikle bu ülkelere ihrac edilmistir. Rusya Federasyonu 2009 yilinda'da Türkiye'den en fazla sebze , meyve ve narenciye ithal eden ülke olarak birinciligini korurken 2008 ithalatlarina nazaran % 10 gibi bir artis ile 830 000 ton ürün ithal etmistir. 2009 yilinda Türkiye'den sebze, meyve ve narenciye ithalatlarinda Rusya'yi sirasiyle Irak ( 384 000 ton ) , Bulgaristan ( 270 000 ton ) ve Ukrayna ( 221 000 ton ) takip etmistir. 20009 yilnda Türkiye sebze, meyve iharacatlarinda en büyük artisi Irak ( +60% ) , Bulgaristan ( +58 % ) ve Suudi Arabistan ( +42%) gibi ülkelerde yapmistir . Bütün bu ihracat rakkamalarina ragmen Türkiye yine de üretim miktarlarinin anca %5 gibi bir kismini ihrac edebilmektedir zira üretimi yapilan sebze, meyve ve narenciye miktarlarina göre Türkiye 2800 yilinda 2 300 000 ton ve 2009 yilnda da 2 700 000 ton yas sebze, meyve ve narenciye ihracati gerçeklestirmistir. Türkiye üretim, ihracat ve pazrlama sektörlerinde düzgün ve akilli yapilanmaya gitme yolunu seçtigi takdirde önümüzdeki yillarda hem komsu ülkelerin hem de 400 milyon nüfuslu Avrupa'nin da meyve ve sebze bahçesi olma sansina sahip olan bir ülkedir. Aksi takdirde Türkiye kendi ürettigi ürünleri bile ithal etmek zorunda kalabilecektir.

 

 

2010 Subat ayi sonunda Ispanya ve Fas'da yasanan kötü hava sartlari ve yogun yagmurlar yüzünden bu ülkelerden Fransa'ya ihrac edilen domates miktarlari düsmüs ve fiatlarin artmasina sebep olmustur. Bu dönemde ( Subat, Mart ve Nisan 2010 ) Türk sera domatesleri degisik markalar altinda Hollandali firmalar tarafindan degisik Fransiz, Alman ve Ingiliz pazarlarina az miktarlarda sokulabilmelerine ragmen gereken fiatlara satilamamislardir. Bunun da sebebi Türk üreticilerin son senelerde bu Avrupa pazarlarini ihmal etmesidir zira son 4-5 yildir bu pazarlara düzenli sevkiyat yapilsaydi bu dönemde domatesler çok daha yüksek fiatlara satilabilir ve Türk üreticileri de bu vesileyle gelirlerini biraz daha artirmis olabilirlerdi.

 

 

2010 yilinda Paris Rungis Meyve Sebze halinde islem gören toplam domates miktari da 63 594 ton olmustur ( Fransiz ve ithal domates toplamdir ).

 

  Ümit ÖZÜÏSCÏ

 

 

 NOVAGRIM

 

 

 

 

 

 

 
PARIS RUNGIS SEBZE ve MEYVE HALI ÜRÜN ISTATISTIKLERI
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

( Yukaridaki 2007-2008-2009-2010 MEYVE veSEBZE ISTATISTIK TABLOLARI baglarina tiklayarak bütün istatistik tablolarini yeni bir sayfada açabilir ya da baglari kopyalayip Internet tarayiciniza yapistirarak yeni bir sayfada görüntülüyebilirsiniz. Açilan ISTATISTIK sayfalarinda her ürünün yillara göre yapilan toplam yerel üretim rakkamlarini ve ithalat miktarlarini görebilisiniz. Bu açilan sayfayi da ayrica sosyal iletisim aglarinizda veya bloglarinizda paylasabilisiniz ).

 

** NOVAGRIM 2017 - 2018 sezonunda 5 000 ton domates ithal edecektir **

        

 

 

 

 

 

Asagidaki "PAYLAS" bagina tiklayarak bu sayfayi ve sitemizi "en çok kullanilanlara" ekleyebilir ya da sosyal iletisim aglarindaki sayfalarinizda veya bloglarinizda paylasabilirsiniz.

 

 

 NOVAGRIM

          

1999 ' dan beri domates ithalati

 

 

 

 

Ana sayfaya dönmek için tiklayiniz  

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

Sol kolondaki "Fiatlar" sayfamizda belirtilen toptan fiatlar NOVAGRIM'inithal ettigi yas sebze ve meyvelerin yanisira Fransiz çiftçilerin ürünlerini ve toptanci ya da ithalatçi firmalarin degisik ülkelerden ithal ettigi yaş sebze ve meyve ürünlerini kapsamaktadir.Mevsimlere göre bu ürünlerin ithal edildigi ülkeler ise Almanya, Fas, Belçika, Hollanda, İspanya, İsrail, İtalya, Polonya, Portekiz, Tunus ve Türkiye, gibi ülkelerdir.